Wersje językowe
Jak zachęcić dziecko do aktywnego odkrywania świata?
Jak zachęcić dziecko do aktywnego odkrywania świata?

Każde dziecko ma wrodzoną, naturalną ciekawość świata i chęć uczenia się. Maluch nie chce być jedynie biernym obserwatorem. Chce eksperymentować, szukać rozwiązań, zdobywać doświadczenia. W trakcie zabawy poszerza wiedzę o swoim ciele, najbliższym otoczeniu, przedmiotach codziennego użytku, ale i o własnych umiejętnościach. Dzięki temu pokonuje ciężką, ale i fascynującą drogę ku wszechstronnemu rozwojowi. Aby mógł aktywnie eksplorować świat, najpierw zaspokojone muszą zostać jego podstawowe potrzeby, zarówno te biologiczne, jak i psychiczne. Staje się więc oczywistym, że ogromny wpływ na rozwój poznawczy dziecka ma środowisko, w którym żyje.

Im starsze dziecko, tym mniejszy zachwyt nad otaczającym światem. Bowiem na co dzień niewiele w nim rzeczy zupełnie nowych. Chęć odkrywania świata często bywa tłumiona przez monotonię i bierne metody nauki. Kreatywność dziecka jest blokowana przez dostęp do mało wymagającej rozrywki – gier, bajek czy mediów społecznościowych. Jak więc podtrzymywać nieograniczony dziecięcy zachwyt światem? Jak rozbudzać chęć aktywnego odkrywania jego tajemnic?

  • Pozwolić dziecku zbierać własne, nowe doświadczenia. Dać poczucie, że ma dużo swobody w eksplorowaniu świata.
  • Zapewnić poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. Strach przed odrzuceniem i krytyką mogą w znaczny sposób hamować ciekawość świata.
  • Być cierpliwym i wyrozumiałym. Wszak każdy, kto jest rodzicem wie, ile czasu zajmuje spacer z dzieckiem odkrywającym po drodze co rusz nowe, fascynujące elementy przyrody.
  • Zachęcać do zadawania pytań i wyrażania własnych opinii i wątpliwości.
  • Wspierać, ale nie wyręczać i nie narzucać. Od najmłodszych lat pokazujemy dzieciom nowe przedmioty, zjawiska, elementy przyrody, możliwe sposoby rozwiązywania problemów. Bardzo ważne jest też pozostawienie przestrzeni na rozwój kreatywności i krytycznego myślenia, a więc na samodzielne doświadczanie i poszukiwanie rozwiązań.
  • Odnaleźć w sobie autentyczną ciekawość świata. Posiadanie wraz z dzieckiem wspólnych doświadczeń, wymienianie się spostrzeżeniami i przeżyciami wzmaga jego chęć do dalszego odkrywania świata, ale i jest źródłem wielu pozytywnych emocji, w tym radości i satysfakcji z dotychczasowych działań.
  • Stwarzać okazje do eksperymentowania, na przykład w trakcie prostych zabaw badawczych.
  • Organizować ciekawe wycieczki, które pozwolą na obserwację roślin, zwierząt i zjawisk naturalnych.
  • Wspierać pasje dziecka, pamiętając przy tym, że częsta zmiana zainteresowań jest charakterystyczna dla wczesnego dzieciństwa.
  • Być partnerem w trudnej, ale niezwykłej podróży w odkrywaniu świata. Rodzice są pierwszymi, najważniejszymi osobami w życiu dziecka. Ich pozytywne nastawienie i chęć poznawania świata wraz z nim nie tylko bardzo motywuje malucha, ale i tworzy doskonałe pole do budowania bliskiej relacji rodzicielskiej.

Rozbudzanie ciekawości świata u dzieci jest procesem, który wymaga od dorosłych zaangażowania i cierpliwości. Należy jednak pamiętać, że to właśnie oni pełnią rolę inspirujących wzorców.  Poprzez aktywne wspieranie dziecięcych działań i dzielenie pasji, zachęcają maluchy do stałego poszerzania horyzontów.

 

pedagog Klaudia Sokołowska-Baryś dla Marioinex Edukacja

 

 

Bibliografia:

1. Braun D., Badanie i odkrywanie świata z dziećmi, Kielce 2002

2. Furman E., Jak wspierać dziecko w rozwoju, Warszawa 2007

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium