Kiedy dać dziecku nożyczki? – jedno z pytań, które stawiają sobie wszyscy rodzice. Z jednej strony oczywiście chcą, by ich pociecha nabyła nowe umiejętności, z drugiej boją się czy nie zrobi sobie krzywdy.
Odpowiedź jest prosta: jak najwcześniej!
Zabawę z nożyczkami warto rozpocząć między 2, a 3 rokiem życia dziecka. Aby była efektywna, atrakcyjna i co najważniejsze bezpieczna, warto przestrzegać kilku prostych zasad.
1. Bezpieczeństwo
Nożyczki powinny mieć zaokrąglone ostrza. Dodatkowym atutem będzie pokrowiec, który ułatwi ich bezpieczne przenoszenie i przechowywanie. Dzieci powinny korzystać z nożyczek wyłącznie w obecności osoby dorosłej! Od samego początku należy ustalić zasady zabawy: podczas wycinania siedzimy, ostrze kierujemy w stronę kartki, nigdy w stronę swojej twarzy, nożyczki przenosimy w pokrowcu lub trzymając je za zamknięte ostrza skierowane w dół.
2. Jakość
Pierwsze nożyczki powinny być naprawdę dobrej jakości. Przed zakupem warto sprawdzić, czy są ostre, z jakiego materiału wykonane są ostrza (nie sprawdzą się te plastikowe bądź blaszane), jak leżą w ręce. Część nożyczek dla dzieci nie nadaje się cięcia czegokolwiek! Mogą sprawić, że dziecko szybko się zniechęci.
3. Rozmiar i kształt
Nożyczki powinny być dopasowane do rozmiaru dłoni dziecka. Dla 2-3 latków można kupić nożyczki z uniwersalnym uchwytem. W przypadku widocznej dominacji jednej z rąk warto zakupić nożyczki profilowane – dla praworęcznych bądź leworęcznych.
Od czego zacząć?
Początkowo nauka korzystania z nożyczek może okazać się trudna i frustrująca. W tym przypadku warto stosować zasadę stopniowania trudności. Nie każmy dziecku wycinać skomplikowanych figur, gdy jeszcze nie opanowało cięcia w linii prostej. Z biegiem czasu wycinanie stanie się jednym z ulubionych zajęć naszego malucha!
1. Chwyt
Na samym początku prezentujemy dziecku w jaki sposób należy trzymać nożyczki. Na pewno będziemy musieli co jakiś czas wracać do tego etapu. Na szczęście uchwyt nożyczek dla dzieci niejako wymusza prawidłowe umieszczenie paluszków.
2. Przycinanie
Przygotowujemy niewielkiej szerokości paski. Prezentujemy dziecku, w jaki sposób należy je przycinać. Następnie przytrzymujemy pojedyncze paski, a dziecko uczy się korzystać ze swoich pierwszych nożyczek! Na jego twarzy na pewno pojawi się skupienie, czasem frustracja, ale też na pewno radość po każdej udanej próbie!
Zabawę możemy dowolnie urozmaicać przygotowując, np. paseczkową trawę czy fryzurę, którą dziecko będzie skracać.
3. Cięcie po linii
Ważne, by linia była gruba i wyraźna. Zaczynamy od linii prostych, następnie przechodzimy do łamanych i falowanych. Stopniowo też zwiększamy ich długość.
4. Wycinanie
Zaczynamy od prostych kształtów: kwadrat, trójkąt, prostokąt. Wycinanie trudniejszych, bardziej szczegółowych kształtów, np. konturów zwierząt wymaga większej precyzji ruchów. Z takim zadaniem poradzą sobie starsze przedszkolaki.
- pedagog Klaudia Sokołowska-Baryś dla Marioinex Edukacja
zdjęcie: @sigmund