Znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna zarówno w procesie edukacyjnym, jak i w życiu codziennym. Zrozumienie i umiejętność zastosowania jej zasad stanowi podstawę dla bardziej zaawansowanych operacji matematycznych. Poniżej prezentujemy kilka sposobów dzięki którym nauka tabliczki mnożenia stanie się dużo przyjemniejsza.
Na początku warto zapoznać dziecko z podstawowymi zasadami mnożenia:
- Mnożenie przez 0 zawsze daje wynik równy 0
Mnożenie przez zero to wyjątkowe działanie, bo bez względu na to, jak dużą liczbę mnożymy, wynik zawsze wynosi zero. Dzieciom może wydać się to wręcz magiczne – w końcu nawet milion pomnożony przez zero daje zero! Warto pobawić się z dzieckiem w wymyślanie coraz większych liczb i mnożenie ich przez zero, pokazując, że w matematyce panują czasem niezwykłe zasady, które warto odkrywać wspólnie." To proste ćwiczenie rozwija ich ciekawość i pokazuje logikę matematyki.
- Mnożenie liczby przez 1 zawsze daję tę samą liczbę, przykład: 1 × 3 = 3, 1 × 7 =7
- Wynik mnożenia jest niezależny od kolejności mnożonych przez siebie liczb, przykład: 3 × 7 = 21, 7 × 3 = 21
Mnożenie przez 2 i 3
Zamiana mnożenia na dodawanie. Ten sposób sprawdzi się tylko w przypadku niewielkich liczb.
2 × 4 to 4 + 4
3 × 4 to 4 + 4 + 4
Mnożenie przez 5
Odliczamy co 5, używając każdego palca jako licznika.
Mnożenie przez 9
- Mnożymy liczbę przez 10, a następnie odejmujemy ją od wyniku.
Przykład: Chcemy obliczyć: 9 × 8
Mnożymy: 10 × 8 = 80, następnie odejmujemy: 80 – 8 = 72
Przykład 2: Chcemy obliczyć: 9 × 4
Mnożymy: 10 × 4 = 40, następnie odejmujemy: 40 – 4 = 36
- Mnożenie na palcach.
Wyciągamy przed siebie 10 palców. Zginamy palec, który odpowiada liczbie, przez którą mnożymy. Palce po lewej stronie to dziesiątki, po prawej – jedności.
Mnożenie geometryczne
Ten sposób sprawdzi się, gdy na podanie wyniku mamy więcej czasu.
Przy pomocy linii rysujemy liczby, które chcemy pomnożyć. Liczba punktów, w których się przecinają jest wynikiem mnożenia.
Tabliczkę mnożenia powinniśmy zapamiętać na całe życie. Jak więc efektywnie ją utrwalać? Najlepszym sposobem jest zabawa!
- Mnożenie kostek do gry.
Każdy uczestnik rzuca dwiema kostkami do gry. Mnoży przez siebie liczbę kropek. Za każdą poprawną odpowiedź otrzymuje punkt.
- Kto pierwszy?
Przygotowujemy kartki z działaniami. Kładziemy je w stosie. Pierwszy uczestnik bierze kartę i kładzie ją na środku stołu. Kto pierwszy poda prawidłowy wynik, zabiera kartę. Wygrywa ten gracz, który zbierze ich najwięcej.
- Przygotowujemy karty z działaniami oraz osobne karty z ich wynikami. Karty z działaniami kładziemy na stosie. Karty z wynikami rozdajemy graczom. Pierwszy uczestnik bierze kartę i kładzie ją na środku stołu. Zadaniem wszystkich graczy jest jak najszybsze odnalezienie wyniku wśród swoich kart i położenie go obok działania.