Wersje językowe
Zabawy edukacyjne z wykorzystaniem Mini Waffli
Zabawy edukacyjne z wykorzystaniem Mini Waffli


ZABAWY EDUKACYJNE Z WYKORZYSTANIEM WAFLI MARIOINEX


1. Pamięć wzrokowa, analiza i synteza wzrokowa, myślenie przestrzenne.

Wersja łatwiejsza:

• Ułóż pionowy wzór z wafli, jednocześnie nazywaj kolor – zachęcaj dziecko do powtarzania.

• Poproś dziecko o to, aby powiedziało, gdy już wszystko pamięta. Jest to ważny element zabawy, ponieważ uczy samodzielności w ocenie tego, ile czasu potrzeba, aby coś zapamiętać.

• Zasłoń wzór oraz poproś dziecko, aby ułożyło taki sam z pamięci.

• Następnie pokaż swój wzór i zapytaj, czy jest taki sam. Istotne jest to, żeby dziecko samodzielnie porównało wzory. Jeżeli okaże się, że wzór wygląda inaczej, zachęć dziecko do tego, aby jeszcze raz zapamiętało twój wzór, ponownie go zasłoń i dopiero wówczas dziecko może zmienić swój.

Wersja trudniejsza:

• Ułóż z klocków wzór o kształcie np. kwadratu. Może to być również “obrazek”: dom, auto, kot – im bardziej kreatywnie, tym więcej zabawy. Dla starszych dzieci atrakcyjne będzie tworzenie konstrukcji trójwymiarowych: zacznij od stworzenia kolorowego sześcianu. Tworząc następne konstrukcje kieruj się swoją wyobraźnią i możliwościami dziecka.


2. Pamięć słuchowa, uważność słuchowa, linearne przetwarzanie poleceń.

Wersja łatwiejsza:

• Przygotuj wafle w 3-4 kolorach.

• Powiedz dziecku, jaki wzór ma zapamiętać ze słuchu np. czerwony, niebieski, żółty, czerwony, niebieski, żółty. Dziecko może powtarzać po tobie nazwy kolorów, aby lepiej je zapamiętać.

W tym czasie klocki powinny być zasłonięte lub schowane w pudełku – wówczas dziecko może polegać jedynie na swoim słuchu, co usprawnia jego uważność słuchową, tak ważną podczas nauki w szkole.

• Po dwu- lub trzykrotnym powtórzeniu, dziecko układa zapamiętaną sekwencję. Jeżeli w trakcie zabawy okaże się, że nie pamięta, jaka jest kolejność kolorów najlepiej, aby wrócić do wcześniejszego etapu, zamiast podpowiadać mu, jaki kolor ma wybrać. Ma to wpływ nie tylko na samą pamięć słuchową, ale również uczy wytrwałości i buduje wiarę we własne możliwości – dziecko SAMO zapamiętuje, a nie jest wyręczane przez dorosłego.

• Gdy dziecko skończy układanie, dorosły powoli powtarza wcześniej powiedzianą sekwencję – dziecko samodzielnie kontroluje, czy ułożyło klocki prawidłowo.

Wersja trudniejsza:

• Przygotuj wafle w dowolnej ilości kolorów, a następnie je zasłoń.

• Poinstruuj dziecko, że wzór będzie się składał np. z dwóch znajdujących się pod sobą rzędów, czyli najpierw różowy, niebieski, zielony, a później czerwony, niebieski, szary.


3. Ćwiczenie wyobraźni przestrzennej dla starszych dzieci

• Najpierw ułóż własny płaski wzór, jednak nie pokazuj go dziecku.

• Później instruuj dziecko np. najpierw połóż czerwony, pod czerwonym żółty, po prawej stronie żółtego połóż niebieski, nad niebieskim połóż zielony. Jeżeli widzisz, że dziecko kładzie wafel w nieodpowiednim miejscu możesz zapytać je, która to prawa ręka lub czy kubek jest na, czy pod stołem. Przedstawione propozycje zabaw edukacyjnych z wykorzystaniem wafli Marioinex, to zaledwie niewielka część możliwości jakie dają. W każdej z zabaw poza opisanymi funkcjami, dziecko ma okazję do usprawniania małej motoryki, która odgrywa kluczową rolę w nauce pisania, a także jest to okazją do ćwiczeń językowych. We wszystkich zabawach ważne jest zaangażowanie dziecka – to ono wybiera kolory wafli, ocenia czy zapamiętało, a także samodzielnie sprawdza czy poprawnie wykonało zadanie. Ważne jest również to, aby zamieniać się rolami, czyli to dziecko buduje dla nas wzór lub mówi, w jakich kolorach mamy go ułożyć. Większość dzieci uwielbia “uczyć” dorosłych, a my przy okazji możemy ćwiczyć własną pamięć i uważność.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium