Rozwój mózgu zaczyna się już w okresie płodowym. Najintensywniej przebiega on w pierwszych trzech latach życia dziecka. Jednak pełną dojrzałość osiąga dopiero w wieku dwudziestu kilku lat. Od tego momentu sprawność mózgu stopniowo maleje. Na szczęście istnieje wiele sposobów, by zahamować ten proces. Ćwiczenie mózgu, a więc funkcji wykonawczych, pamięci, koncentracji, funkcji językowych czy społeczno- emocjonalnych przynosi wiele korzyści na każdym etapie naszego życia.
Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą ćwiczyć swój mózg i doskonale się przy tym bawić – układać klocki mini waffle puzzle, tangramy, mozaiki, rozwiązywać krzyżówki, sudoku, kodować, szyfrować wiadomości.
Poniżej prezentujemy dodatkowo kilka ćwiczeń, które w dłuższej perspektywie pozytywnie wpłyną na zdolności Twojego mózgu. Podzieliliśmy je na dwa poziomy trudności – niezależnie od wieku zacznij od łatwiejszego poziomu. Nie rezygnuj, gdy pojawi się problem z rozwiązaniem. Im więcej główkujesz, tym lepiej dla Twojego mózgu! Jeśli rozwiązanie nie przychodzi, omiń dane ćwiczenie. Wróć do niego następnego dnia.
Pamiętaj, że ćwiczenia mózgu należy wykonywać systematycznie (najlepiej codziennie).
Zadanie 1
Pomóż policjantowi złapać złodzieja! Przemieszczaj się na zmianę po niebieskich i zielonych klockach. Możesz poruszać się tylko w pionie i poziomie. Czy istnieje tylko jedna droga? Spróbuj znaleźć najkrótszą.
Zadanie 2
Pomóż Zombie złapać Robota! Przemieszczaj się na zmianę po niebieskich i zielonych klockach. Możesz poruszać się tylko w pionie i poziomie. Czy istnieje tylko jedna droga? Spróbuj znaleźć najkrótszą.
pedagog Klaudia Sokołowska-Baryś dla Marioinex Edukacja