Niejadek – powód do zmartwień?
Niejadek – powód do zmartwień?

Rodzice „niejadków” odczuwają niepokój o zdrowie swoich dzieci. Z pewnością uspokoi ich fakt, że przechodzą one naturalny i w pełni normalny etap rozwoju. U dużej grupy dzieci między 2, a 5 rokiem życia pojawiają się trudności w przyswajaniu posiłków, w tym niechęć do próbowania nowych produktów bądź odrzucenie lubianych wcześniej potraw. Apetyt dziecka słabnie, ponieważ jest ono skupione na innych czynnościach, np. ruchu i poznawaniu świata. Jeśli sposób odżywiania nie wpływa negatywnie na zdrowie i ogólne funkcjonowanie dziecka, zazwyczaj nie ma powodów do obaw. Należy też zastanowić się czy, aby na pewno maluch jest „niejadkiem”. Być może nie potrzebuje tak dużych porcji jedzenia, nie lubi niektórych produktów bądź dobitnie manifestuje swoje zdanie.

Tylko rodzice „niejadków” wiedzą, ile czasu, kreatywności i cierpliwości kosztuje ich każdy posiłek. Nie ma jednego, sprawdzonego sposobu, by zachęcić dziecko do jedzenia. Poniżej prezentujemy kilka pomysłów, które warto wypróbować:

  1. Przede wszystkim – NIE ZMUSZAJ. Unikaj szantażowania i przekupywania. Nawet jeśli dziecko pod wpływem presji zje dany produkt, może go znienawidzić na kilka bądź kilkanaście lat. Dodatkowo będzie to kolejny czynnik, który sprawi, że jedzenie będzie kojarzyło mu się z czymś nieprzyjemnym.
  2. Staraj się unikać nadmiernej koncentracji na niejedzeniu dziecka. Zbyt duże zainteresowanie rodzica w tej kwestii może utrwalać niewłaściwe schematy.
  3. Próbujcie wielu smaków, kolorów i konsystencji. Staraj się włączać w dietę dziecka nowe produkty, ale też podawaj już znane pokarmy, nawet jeśli chwilowo były przez nie odrzucone. Zadbaj, by na talerzu znalazło się kilka produktów. Ważne, by dziecko mogło dokonać wyboru.
  4. Zastanów się nad formą posiłku. Być może Twoje dziecko nie zje sałatki ze szpinakiem, ale z chęcią wypije koktajl z jego dodatkiem.
  5. Spożywajcie wspólnie posiłki. Zadbaj o przyjazną atmosferę. Prowadź z dzieckiem swobodną rozmowę. Nie skupiaj się tylko na tym co i w jakich ilościach zjadło.
  6. Zwracaj uwagę na wygląd posiłków. Kolorowe kanapki, owoce wycięte w różnych kształtach, a może papierowy talerzyk z postaciami z ulubionej bajki nieco bardziej zachęcą do jedzenia.
  7. Unikaj przekąsek między posiłkami.
  8. Zaangażuj dziecko w proces przygotowywania posiłku. Zróbcie wspólnie sałatkę lub zapiekankę makaronową. Pozwól dziecku wybierać, przygotowywać i dodawać składniki.

U dużej części „niejadków” apetyt wzrasta po 5 roku życia. Około 6 roku życia jest on wzmożony. Dziecko samo prosi o jedzenie między posiłkami, a czasami nawet w środku nocy. Apetyt stabilizuje się około 7-8 roku życia.

 

 

 

 

 

Bibliografia:

  1. Ilg F. L., Ames L. B., Baker S. M., Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat, Gdańsk 2006
  2. Jackowska M., "Niejadki" i nie tylko. Wybiórczość pokarmowa, neofobia i marudne jedzenie, Warszawa 2023
  3. Wentrych A., Zanim wkroczy specjalista…, Kraków 2016
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium